Prof. Maria Murawska, Polska
StudiowaÅ‚a poczÄ…tkowo w PaÅ„stwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu w klasie prof. Olgi Ilwickiej – DÄ…browskiej, a nastÄ™pnie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Jerzego Godziszewskiego. UmiejÄ™tnoÅ›ci pianistyczne doskonaliÅ‚a poza granicami kraju w Weimarze pod kierunkiem prof. Ludwiga Hoffmana oraz na stażu w Rosyjskiej Akademii Muzyki pod kierunkiem prof. Wiery Nosiny.
ZadebiutowaÅ‚a z orkiestrÄ… w wieku 15 lat. WykonaÅ‚a wówczas II Koncert B-dur op. 19 Ludwiga van Beethovena z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Pomorskiej w toruÅ„skim Dworze Artusa. Prowadzi dziaÅ‚alność koncertowÄ… jako solistka i kameralistka w kraju i zagranicÄ… (Rosja, USA, Kanada, Niemcy, WÅ‚ochy, Dania, Finlandia, Serbia, Ukraina, Francja, Austria, Chiny). BraÅ‚a udziaÅ‚ m.in. w Festiwalach Muzyki Polskiej w Bydgoszczy, w II Konfrontacjach Chopinowskich w Antoninie, w cyklach koncertów poÅ›wiÄ™conych twórczoÅ›ci Ignacego Jana Paderewskiego, w festiwalu Usedomer Musikfestival, w Festiwalu Pianistyki Polskiej w SÅ‚upsku. SzczególnÄ… pozycjÄ™ w jej repertuarze stanowiÄ… utwory kompozytorów polskich: Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Grażyny Bacewicz, Karola Szymanowskiego. Posiada w repertuarze dzieÅ‚a wspóÅ‚czesnych polskich kompozytorów wÅ›ród nich kompozycje Zbigniewa Bargielskiego; dokonaÅ‚a prawykonaÅ„ części jego utworów, NagraÅ‚a na pÅ‚yty komplet solowych dzieÅ‚ fortepianowych tego kompozytora oraz, wraz z PawÅ‚em Wakarecym, utwory na dwa fortepiany i cztery rÄ™ce. UtrwaliÅ‚a również kompozycje Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego dla archiwum Polskiego Radia. W roku 2004 wraz z OrkiestrÄ… SymfonicznÄ… Akademii Muzycznej w Bydgoszczy pod dyrekcjÄ… Zygmunta Rycherta wykonaÅ‚a Dwa Polonezy Tadeusza KoÅ›ciuszki.
Maria Murawska od wielu lat koncertuje również w duecie z prof. zw. dr hab. WiesÅ‚awÄ… RonowskÄ…. Artystki majÄ… w swoim repertuarze utwory kompozytorów różnych epok, które wykonywaÅ‚y z wielkim powodzeniem na estradach w caÅ‚ej Polsce.
Od chwili ukoÅ„czenia studiów zwiÄ…zana jest z bydgoskÄ… AkademiÄ… MuzycznÄ…. W 2003 roku odebraÅ‚a z rÄ…k Prezydenta RP tytuÅ‚ profesora sztuk muzycznych. W latach 1999 – 2005 peÅ‚niÅ‚a funkcjÄ™ prorektora do spraw dydaktycznych w tym studenckich. W latach 2005 – 2012 byÅ‚a rektorem uczelni. Od roku 2012 do dziÅ› sprawuje funkcjÄ™ prorektora ds. dydaktyki, nauki i wspóÅ‚pracy z zagranicÄ…. Prowadzi również klasÄ™ fortepianu w PaÅ„stwowym Zespole SzkóÅ‚ Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Zasiada jako juror w konkursach krajowych i miÄ™dzynarodowych. Prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i za granicÄ… (USA, Kanada, WÅ‚ochy, Chiny). Od 1996 roku jest czÅ‚onkiem Towarzystwa Muzycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. W latach 2001 – 2013 roku peÅ‚niÅ‚a funkcjÄ™ wiceprezesa Towarzystwa.
ZostaÅ‚a odznaczona ZÅ‚otym Krzyżem ZasÅ‚ugi, Medalem Edukacji Narodowej, nagrodÄ… MarszaÅ‚ka Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Medalem Starosty Bydgoskiego, Medalem Prezydenta Bydgoszczy, NagrodÄ… MarszaÅ‚ka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Medalem Kazimierza Wielkiego za zasÅ‚ugi dla miasta Bydgoszczy. W roku 2012 otrzymaÅ‚a z rÄ…k Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Srebrny Medal „ZasÅ‚użony Kulturze Gloria Artis”.